Próchnica to choroba twardych tkanek zęba, która jest dynamicznym procesem przebiegającym w szkliwie i zębinie. W procesie tym biorą udział drobnoustroje próchnicotwórcze znajdujące się w płytce nazębnej. Do jej powstania przyczyniają się węglowodany, czas ich działania na tkanki oraz podatność zęba.

Skuteczne przeciwdziałanie próchnicy związane jest ze stosowaniem odpowiedniej diety, właściwej higieny jamy ustnej, używaniem dobrej jakości szczoteczek oraz odpowiednich past do zębów.

Dzieci najczęściej zarażają się bakteriami próchnicotwórczymi od swoich rodziców. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby rodzice zainteresowali się stanem własnego uzębienia, szukając przyczyn próchnicy u swoich dzieci.
Główna bakteria powodująca próchnicę – Streptococcus mutans – może zostać przekazana noworodkowi przez pocałunki oraz jedzenie tymi samymi sztućcami. Jeśli bezpośrednio przed snem lub w jego trakcie podajesz dziecku do picia sok lub mleko z butelki, bądź świadoma, że cukier zawarty w tych płynach może zaatakować szkliwo jego zębów. Dlatego zamiast soku lub mleka, spróbuj podawać dziecku wodę, a po karmieniu oczyść jego dziąsła nawilżoną gazą.

Dopóki Twoje dziecko nie nauczy się właściwie szczotkować zębów, Twoim zadaniem jest zapewnienie mu właściwej higieny jamy ustnej.

Pamiętaj:

Sposoby zapobiegania próchnicy:

Zabiegi profilaktyczne u dzieci mogą być wykonane nieodpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.