Zapalenie przyzębia, czyli tzw. "paradontoza" to choroba tkanek otaczających zęby, której efektem może być ich utrata. Dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł i przyzębia to periodontologia.

Choroby przyzębia związane są z obecnością płytki nazębnej, czyli nalotu bakteryjnego gromadzącego się na zębach, dziąsłach, a także uzupełnieniach protetycznych. Bakterie pozostają w stałym kontakcie z dziąsłem, a różne wytwarzane przez nie produkty, mogą działać szkodliwie, gdy zostanie zachwiana równowaga biologiczna między drobnoustrojami i organizmem człowieka. 

Jeżeli w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej płytka pozostaje na powierzchni zębów 2-3 dni, rozpoczyna się proces odkładania w niej soli mineralnych, będących naturalnym składnikiem śliny. Tak powstaje kamień nazębny, będący zmineralizowaną płytką nazębną. Pozostawienie takiego kamienia nazębnego jest szkodliwe, gdyż podtrzymuje on stan zapalny dziąsła, drażniąc go przede wszystkim mechanicznie. Szczególnie kamień poddziąsłowy drażniąc i uciskając ściany kieszonki dziąsłowej wywołuje w niej ogniska martwicze, odleżyny i owrzodzenia.

Usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się przy użyciu narzędzi ręcznych, aparatów dźwiękowych lub ultradźwiękowych. Zabieg ten zwany skalingiem powinien być wykonywany przynajmniej 1-2 razy w roku. Systematyczne usuwanie kamienia jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywana jest jednocześnie właściwa higiena jamy ustnej.

Do najczęstszych objawów chorób przyzębia należą:

- krwawienie z dziąseł,

- obrzęk i ból dziąsła,

- obnażanie korzeni (odsłanianie szyjek zębowych i korzeni),

- rozchwianie zębów.

Przebieg leczenia:

Skuteczne zapobieganie zapaleniu przyzębia polega na utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Kontrolę nad płytką nazębną utrzymuje się przez szczotkowanie zębów i używanie dodatkowych instrumentów takich jak: szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki jednopęczkowe, nici dentystyczne, wykałaczki, a także przez stosowanie zabiegów profilaktycznych podczas wizyt u lekarza stomatologa. Systematyczne szczotkowanie, stosowanie past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej zalecanych przez lekarza stomatologa zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej.