Leczenie kanałowe (endodontyczne) stosowane jest w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z miazgą w stanie zapalnym. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: głęboki ubytek, wielokrotne leczenie zęba, złamanie czy pęknięcie zęba.
Gdy infekcja miazgi nie jest leczona może stać się przyczyną bólu i prowadzić do powikłań, np. ropnia.

Jeśli odczuwasz: ból spontaniczny lub pulsujący utrzymujący się długo, nadwrażliwość na ciepło i zimno, ból na nagryzanie, masz rozległy ubytek próchnicowy, przebarwienie zęba, obrzęk i bolesność błony śluzowej i okolicznych tkanek miękkich – jak najszybciej zgłoś się do lekarza stomatologa!

Leczenie kanałowe jest zabiegiem niebolesnym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym, polegającym na usunięciu chorej miazgi, bakterii z komory i kanałów zęba, odkażeniu oraz szczelnym ich wypełnieniu. W trakcie leczenia kanałów korzeniowych dentysta wykorzystuje szereg narzędzi i urządzeń pomagających przeprowadzić ten zabieg. Podczas opracowywania kanałów korzeniowych stosuje się także środki chemiczne, które służą do płukania kanałów i ich dezynfekcji.

Prawidłowo przeleczony ząb z dokładnie wypełnionymi kanałami daje możliwość jego zachowania i odbudowy w zależności od potrzeb pacjenta. Możemy odbudować koronę zęba kompozytem lub wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczną.